top of page

נתונים כללים

אוכלוסייה: 270,000 תושבים

דירוג למ"ס: 3.5

דירוג פריפריאליות: 4.6

עוגנים חברתיים, כלכליים ותרבותיים:

מכללת ספיר │ יוזמות תיירות אזוריות │ תשתיות תחבורה מתקדמות │  פסטיבלים שנתיים │ סינמטק │ עלה נגב- מרכז שיקומי ארצי │ 3 פארקי תעשייה משותפים │ ועוד...

שותפים

אשכול רשויות נגב מערבי

אשכול נגב מערבי הוא איגוד ערים בבעלות אחת עשרה רשויות בנגב המערבי: אופקים, מ.א אשכול, מ.א בני שמעון, מ.א. חוף אשקלון, לקייה, מ.א מרחבים, נתיבות, רהט, מ.א שדות נגב, שדרות ומ.א שער הנגב.

 

כחלק מתפיסת הייעוד של מיזם האשכולות וראיית האשכול ככלי לבניה של לכידות חברתית, צמצום פערים ויצירת צמיחה מכלילה, הרכב האשכול הוא מגוון הן מבחינת סוגי הרשויות המרכיבות אותו - ערים מתפתחות לצד מועצות אזוריות ויישובים כפריים והן בהרכב של קבוצות וקהילות תושביו -בדואים, יהודים, חרדים, דתיים, חילוניים, קהילות שיתופיות ועוד.

מטרת האשכול היא קידום תפיסה אזורית ושיתופי פעולה אסטרטגיים המבטאים יתרון לגודל, מייצרים התייעלות כלכלית ומאפשרים פיתוח שירותים קיימים וחדשים.

 

פעילות האשכול מכוונת לאיתור והתנעת מיזמים אזוריים המהווים מנועי צמיחה ומחוללי שינוי לשיפור באיכות ורמת החיים של תושביו.

במסגרת האשכול מתכנסים צוותים מקצועיים רב רשותיים המקדמים יוזמות ופרויקטים אזוריים בתחומי חינוך, שירותים חברתיים, איכות סביבה, פיתוח כלכלי, פיתוח אזורי ועוד.

 יו"ר האשכול 
WhatsApp Image 2019-07-25 at 15.04.23.jp

אשכול נגב מערבי הוא כלי מדהים לשיתוף פעולה בין רשויות הנגב המערבי. באשכול חברות 11 רשויות הכוללות ערים, מועצות אזוריות ומועצה מקומית. המרחב שלנו מכיל מגוון רחב של אוכלוסיות המתגוררות במגוון של צורות התיישבות. תפקידו של האשכול לייצר שיתופי פעולה בין רשויותיו השונות והמגוונות, להוציא לפועל פרויקטים ומיזמים חוצי רשויות, לצמצם את הפער בין הרשויות על-ידי טיוב והוזלת השירותים המשותפים ויצירת קול אחיד מול משרדי הממשלה. לצד זה, ולא פחות מכך, האשכול הוא כלי למציאת הטוב האזורי, זירת חיבור בין שכנים שהם לעתים מתחרים ולעתים לא מוכרים ופלטפורמה חשובה לקידום החיים המשותפים במרחב הנגב המערבי.

אני מאמין גדול באשכול משמעותי שפועל לצד ובשיתוף פעולה מלא עם הרשויות. ככל שנשכיל, כך נצליח לשנות את המציאות באזורנו האהוב והמיוחד.

אני קורא מכאן לחבריי ראשי רשויות האשכול- קחו חלק, היו מעורבים בקידום וביישום פעולות האשכול, קבלו על עצמכם באהבה את האחריות המשותפת. יחד, שכם אל שכם, נבנה עתיד טוב ומוצלח לנגב המערבי.

אלון דוידי

ראש העיר שדרות

יו"ר האשכול

 מנכ"ל האשכול 
אורי פינטו.jpeg

שותפים יקרים

כבר זמן לא קצר שאנו צועדים יחד,

אחת עשרה רשויות שיש להן אשכול אחד.

אחת עשרה רשויות שחולקות מרחב גאוגרפי משותף ומיוחד, שחולקות עתיד.

כאשכול הצלחנו לייצר עבור הרשויות שלנו ועבור תושביהן הזדמנויות וערכים מוספים במגוון תחומים ומיזמים. ביחד עם צוותי העבודה המשותפים לנציגי הרשויות ובעלי ענין נוספים יצרנו "יש מאין" -מסגרות פעילות ושירותים חדשים ופורצי דרך. יחד, בלמידה והתנסות מעשית משותפת לאורך שנים גיבשנו את תפיסת העבודה שלנו, וחיברנו את "המדריך להקמת שירות אזורי" שתוכלו לעיין בו גם באתר וללמוד ממנו על המאפיינים ועל תהליכי העבודה של האשכול.

אני מאמין שהאשכול שלנו מתייצב ככלי רב עוצמה עבור רשויותיו - לקדם תהליכי פיתוח ואסטרטגיה מבוססת נתונים, להקים שירותים חדשים לתושבים, לטייב ולהנגיש שירותים קיימים, למקסם יעילות כלכלית ותפעולית, לייצר חיסכון כספי ולקדם את הפיתוח הכלכלי והחברתי של המרחב כולו.

ערכים מוספים אלו מצטרפים "למשימת העל" של האשכול – להשתתף במאמץ לייצר עבור כולנו מרחב חיים משותף ומשגשג עם עתיד טוב יותר עבור כל מי שחולק אותו. להגשמת משימה זו אנו, עובדי האשכול מגיעים בתחושת שליחות בכל בוקר לעבודה בתחומי הפעולה המגוונים שלנו עליהם תוכלו להתעדכן באתר.

באגף חברה, באגף סביבה, באגף תכנון אסטרטגי ופיתוח כלכלי, ביחידת הדיגיטציה והחדשנות וביחידות המטה. בעבודה מאומצת ביחידות אלו הצלחנו יחד לייצר אשכול פעיל ומשגשג, אשכול שמביא ערך מוסף מובחן וברור לבעליו – ראשי הרשויות, אשכול שמצליח מצד אחד לפתח, ליזום ולחדש ומצד שני לתחזק שירות יומיומי שוטף ומקצועי. ועדיין, עבודה כל כך רבה עוד לפנינו ויש עוד אתגרים רבים להתמודד עימם ולעמוד בהם.

אנו רואים בפעילותנו שליחות חברתית ולאומית כאחד ומודים על הזכות לקחת חלק בתהליכי שינוי אלו.

אני רוצה להודות מעומק ליבי לראשי הרשויות של האשכול על האמון ועל מרחב העבודה שהם פותחים בפנינו, בראשם לאלון דוידי יו"ר האשכול שתומך, דואג ומקדם את סדר היום של הנגב המערבי לראש סדרי העדיפויות של רבים כל כך, לעובדים הרבים ברשויות ששותפים אתנו בכל תהליכי החשיבה, הפיתוח והביצוע. לשותפים במשרדי הממשלה ולארגונים השונים החברים לדרך.

וכמובן לצוות העובדים המסור, המקצועי והאיכותי של האשכול. לעובדים ששמים את הלב והנשמה על מנת שכל מה שתוכלו לקרוא בסקירה שבהמשך יתבצע על הצד הטוב ביותר.

אנו עושים ככל שביכולתנו כדי להיות ראויים לאמון ולשעה,

לכולכם תודה וברכה.

אורי פינטו

מנכ"ל אשכול נגב מערבי

uri@westnegev.org.il

050-224-4458

צוות האשכול

צוות האשכול

bottom of page