top of page
הדר.png

שנה טובה ומבורכת לכל תושבי ועובדי רשויות אשכול נגב מערבי ולכל השותפים היקרים.

שמחים לשתף על קצה המזלג מה התחדש אצלנו בשנה החולפת. ויש לא מעט.

מאחלים ופועלים שהתקופה המאתגרת הזו, שיכולה כ"כ להפריד, תהיה מקפצה לחיבור, הזדמנות לעוד פעולות אזוריות ומנוע נוסף לפיתוח הנגב המערבי.
 

אורי פינטו

מנכ"ל

אלון דוידי

יו"ר

10.png

אגף חברה

02.png

אפ 60+

שנה מלאת פעילות במרכזי אפ 60+ בנגב המערבי! בשנה החולפת נהנו כ-1100 בני 60+ משרותי המרכז- קורסים, הכשרות, ליווי אישי ועוד. כדי שיהיה מקום ראוי לכל הטוב הזה, חנכנו 2 מרכזים יפיפיים בשדרות ונתיבות.

 

מאז סבב הקורונה הקורונה הראשון, אנו עמלים על מתן מענים לבני 60+ המותאמים לתקופה חדשה ומאתגרת זו. כנראה שעשינו עבודה טובה כי קיבלנו תעודת הוקרה מהמשרד לשוויון חברתי על פועלנו, וגם זכינו לביקור של השרה החדשה!!

 

ו... ספוילר- בימים אלה אנו מקימים פורום אזורי ראשון של אזרחים ותיקים. יש למה לצפות!

מוזיקה

מצוינות- התזמורת הקאמרית הצעירה ממשיכה בכל הכוח. אנחנו אחרי מחנה קיץ וכנס שהתקיימו ביולי-אוגוסט והיו מוצלחים מאוד, בהם עבדנו על יצירות חדשות ונפגשנו עם תלמידי העתודה. לאחר החגים אנו עתידים להיפגש לכנס תחילת שנה וסיכום שנת הפעילות הראשונה של התזמורת. יהיה מרגש!

 

פיתוח מקצועי - בזמן סגר הקורונה התקיים מערך השתלמויות למורים בזום בנושא הוראת מוזיקה מרחוק ומתן כלים תואמים לאתגר זה. גם הקורונה לא תעצור אותנו!

 

משרד החינוך - החלנו מהלך של הכרת המשרד בחינוך מוזיקלי אזורי והתאמת קו"ק לאשכולות. זוהי יוזמה משותפת עם אשכול גליל מערבי ומפמ"ר מוזיקה במשרד החינוך.

חינוך STEM

שותפות היא אבן היסוד שלנו בשינוי תמונת העתיד וקידום חינוך מעולה. השנה התמקדנו בחיזוק השותפויות ויצירת חדשות, וועדת ההיגוי הרב מגזרית נפגשה פיזית ובזום, ניסחה מטרות ויעדים והשיקה את EcosySTEM – נגב, מיסודם של שני אשכולות הנגב.

 

מרכז שוורץ רייסמן האזורי, מיסודו של מכון ויצמן, יוקם בעיר נתיבות ויחל לפעול במבנה הזמני כבר בשנת הלימודים תשפ''ב. הטרקטורים כבר עלו על השטח ועובדים על הכשרת הקרקע למבנה המדהים שיוקם.

 

בנוסף, כבר השנה ייפתח מרכז "מייקרים" חדשני בעיר רהט. מרכז החדשנות הטכנולוגי יוביל חינוך וחוויות טכנולוגיות עבור תלמידי האזור.

למידה היברידית

8 בתי ספר מ-6 רשויות האשכול, נענו לקול-קורא שהוציא האשכול, להצטרף לתוכנית פיילוט להטמעת מודל בית ספר היברידי. בתי הספר שייבחרו יקבלו לווי מקצועי לצוותי ההוראה, לתלמידים ויבנו מערכות לימוד הכוללת למידה מרוחקת איכותית כחלק משגרת השנה. לצד אלו יבנו גם קהילות מורים משותפות לבתי הספר ותכני לימוד אזוריים שישתתפו בהם תלמידים מכלל המרחב.

 

המהלך הוא פרי חשיבה משותפת שהתקיימה במועצת האשכול על האתגרים החדשים שנוצרו או התעצמו לרשויות בתקופת הקורנה ושהאשכול יכול לפתור בעזרת כלים אזוריים. למהלך חשוב זה שותפים מחוז דרום במשרד החינוך, מנהלי בתי הספר ופורום מנהלי מחלקות החינוך, ברנקו וויס, ערי חינוך, קרן רש"י וגו'ינט ישראל.

מוזיקה 1.jpg
חינוך 2 (2).jpeg

אגף סביבה

03.png

מערך פסולת אזורי

אשכול נגב מערבי השיק לאחרונה שירות מהפכני וייחודי מסוגו בארץ לפינוי פסולת בניין פרטית. 'בא לה מכולה' הוא שירות להעמדת מכולות (או באלות) לתושבי האשכול שבונים או משפצים את ביתם, במחיר הזול ביותר בשוק!

 

השירות הוא חלק מצעדים שעושה האשכול בכדי להתגבר על תופעה מכוערת – המוכרת בכל רחבי הארץ ובנגב בפרט - של השלכת פסולת בניין באופן פיראטי בשטחים בפתוחים ולא באתרי הטיפול המיועדים לכך. הייחודיות בשירות מתבטאת במערך הבקרה הטכנולוגי המלווה, כאשר כלל המכולות נמצאות במעקב קבוע תוך דיווח שוטף ממוקדי האיסוף והפריקה.

 

בא לכם להזמין מכולה? בא לכם ייעוץ זוגי לתקופת השיפוצים? דברו עם צחי ותגידו שאנחנו שלחנו אתכם: 

שירות וטרינרי אזורי

התרחבנו. השירות הווטרינרי באשכול נגב מערבי קיבל השנה את אמונה של רשות נוספת שהצטרפה לשירות. כיום ניתן שירות מלא ב-6 רשויות וב-2 רשויות ניתנים שירותים חלקיים.

 

ביצענו. בשנה החולפת העלינו את אחוז הכלבים המחוסנים ברשויות השותפות בשירות ב-40% יחסית לשנה שלפניה, כמו כן מצאנו בית לכ-300 (אחת הכלביות המצטיינות בארץ!).

 

ניצלנו הזדמנות. משפחות רבות ניצלו את סגר הקורונה בכדי להתנסות באימוץ כלב. אנחנו היינו שם בשבילן והעברנו כלבים רבים לאימוץ, תוך ליווי תהליך הקליטה של הכלבים בביתם החדש.

 

התראנו. לאחרונה אירעו מספר מקרי נשיכה מצערים ומיותרים ע"י כלבים השייכים לתושבים. בבקשה קחו אחריות ותשמרו על הכלבים שלכם. זה חשוב לכלב, לשכנים וגם לכיס שלכם...

פסולת 3.jpg
וטרינריה 3.jpg

אגף לתכנון אסטרטגי ופיתוח כלכלי

04.png

מדיה

בתכנית האסטרטגית לפיתוח כלכלי-וחברתי של המרחב, הוגדרה תעשיית המדיה כאחד ממנועי השגשוג המרכזיים באזור. לקידום תחום זה, רתם האשכול את מכללת ספיר ואת קרן נס ואנו פועלים יחד במס' מישורים:

 

מקומי- חיזוק פעילות של כוחות מקומיים בתחום כגון: סינמטקים, מכללת ספיר, קולנוע דרום, קהילת יוצרים מעולם המדיה ועוד.

 

ארצי- בניית שותפויות עם משרדים ממשלתיים, יצירת מודל עבודה עם גופים עסקיים מתחום תעשיית המדיה בארץ, כגון: הקמת חממת אנימציה, הקמת חברת הפקות בית פוסט פרודקשיין ועוד.

 

בינלאומי- בניית שת"פ יחד עם גופי תקשורת גדולים בעולם על מנת לייצר הזדמנויות להבאת הפקות בינלאומיות לארץ ולאזור, דרך מתן מענקים, החזרי מס ופתרונות ביטוחיים רלוונטיים.

רהט כמטרופולין

בתכנית האסטרטגית לפיתוח כלכלי-וחברתי של המרחב, הוגדר קידום רהט כמטרופולין ייחודי כאחד ממנועי השגשוג המרכזיים באזור. הפעילות בתחום זה מתבצעת תוך שיתוף פעולה הדוק עם עיריית רהט.

 

לפני מס' חודשים נבחר פרויקטור לקידום מנוע הצמיחה. וכן, כבר רואים צעדים ראשונים בפרויקטים הבאים: הרחבת תשתיות התיירות של העיר, הקמת פורטל תלת לשוני לעסקים ברהט, הכנת תכנית להקמת מרכז אקדמי למקצועות התיאטרון הקמת מרכז קיימות מרחבי בהובלת המתנ"ס ועוד.

 

הצלחת העיר רהט, היא מנוע להצלחת האזור כולו!

תיירות

השנה התאפיינה בהעמקת שיתוף הפעולה עם עמותת התיירות של המועצות האזוריות לטובת המרחב כולו. קצת ממה שעשינו השנה: יחד עם העמותה והרשות לפיתוח הנגב, הוצאנו לפועל את מאיץ התיירות האזורי. במסגרת המאיץ, התחלנו לקדם את מותג התיירות האזורי סביב אירועי תיירות ותרבות. בנינו חבילות תיירות לקבוצות בדגש על לינה (יחד עם החממות של משרד התיירות) ועל מפגשים אישיים (יחד עם הרשות לפיתוח הנגב). היינו שותפים בפתיחת פורום של מקדמי תיירות יחד עם מעוף, מעברים נגב מערבי והעמותה. פסטיבל דרום אדום התקיים זאת השנה השנייה גם בשדרות, ובפעם הראשונה גם רהט נכנסה לתמונה באירוע מוצלח, מכונן ומרגש.

 

לאור ההצלחות בפעילות המשותפת לאשכול ולעמותה, אנו מקדמים את כניסתה אל תוך המבנה הארגוני של האשכול. המהלך יכלול את צירוף הערים לפעילות ויצירת תפיסת תיירות אזורית שלמה ומגוונת.

קהילת עסקים נגב מרקט

משבר הקורונה האיץ מספר תהליכים וקידם הזדמנויות לעשייה במרחב. יחד עם פורום מקדמי העסקים המרחבי יזמנו את הקמתה של קהילת העסקים - נגב מרקט. המטרה היא לייצר קהילה שתשרת את העסקים ומקדמי העסקים באזור, תיצור ערך ותצליח לקיים את עצמה ע"י יצירת מגוון רחב של ערוצי הכנסה. בבסיס התפיסה של המיזם יושבת ההבנה שקיים מגוון של כלים דיגיטליים ואחרים ברמה המקומית והארצית, אולם פעמים רבות הם אינם מצליחים לפגוש את העסקים. קהילת נגב מרקט תייצר מ"הכלים פתרונות"; והיכן שצריך כלים שעדיין אינם קיימים, תייצר גם אותם. עד עתה, 3 חודשים בתוך העשייה, והקהילה קוצרת שבחים בקרב העסקים הנמצאים בה (מעל 200) ובקרב מקדמי העסקים כאחד - שיהיה לנו בהצלחה!

מוזמנים לבקר

צילום תמרה כהן.jpg
מדיה 1.jpg

צילום: תמרה כהן

דיגיטציה וחדשנות

05.png

צוות חדשנות נגב מערבי

צוות החדשנות של אשכול נגב מערבי הוקם במסגרת מיזם "הזירה" המשותף למשרד הפנים וקרן בלומברג. הצוות פועל כדי לסייע לאשכול להתמודד עם אתגרים מתחומים שונים, תוך הצעת פתרונות לשיפור איכות חייהם של תושבי הנגב המערבי. הצוות שנפגש ליום שלם בכל שבוע, מורכב ממנהל פרויקט ומעובדי רשויות האשכול.

 

הצוות עובד תחת ליווי ותפיסה סדורה כחלק מרשת עולמית של צוותי חדשנות עירוניים במסגרת פרויקט "הזירה" בתמיכת משרד הפנים וקרן בלומברג. בשנה הקרובה הצוות יתמודד עם בעיית הניידות והקישוריות באשכול בדגש על אוכלוסיות מודרות יכולת וזמינות. הדרך למציאת פתרונות עוברת דרך זיהוי והגדרת הבעיה, איסוף נתונים, מחקר וראיונות מומחים, סקרים וראיונות שטח, פיתוח פתרונות והטמעת הפתרון בשטח בעזרת הרשויות והאשכול.

קהילה טכנולוגית

תעשיית ההייטק בנגב המערבי ההולכת ומתפתחת בשנים האחרונות, הולידה צורך בבניית קהילה אשר יודעת לסייע ליזמים בשלבי החיים השונים של המוצר. מטרתה של הקהילה להאיץ ולייצר הזדמנויות לקידום החדשנות והיזמות הטכנולוגית במרחב הנגב המערבי.

 

הקהילה הטכנולוגית באשכול נגב מערבי אשר תנוהל על ידי חברת Tech-7, תהיה גוף שמחובר לכלל היזמים והארגונים הרלוונטיים אשר עוסקים בעולמות החדשנות, היזמות והטכנולוגיה, ותחבר אותם לכדי חזון משותף שמטרתו הוא מיצוב ומיתוג האזור כמוביל טכנולוגי ובעל שם ארצי ועולמי.

מטרו נגב

MetroNegev היא אפליקציית מידע חם ומתעדכן המקיפה את תחום התיירות, התרבות והפנאי בנגב מערבי.

 

האפליקציה מאפשרת לתכנן את הזמן הפנוי ומנגישה מידע על: אטרקציות, תרבות, טיולים, לינה, אוכל וכל מה שמקומי באמת. האפילקציה היא חלק ממיזם "מטרונגב" שנולד לפני כשנתיים בהאקתון של אשכול נגב מערבי ומכללת ספיר ומקבל ליווי ותמיכה מהאשכול ומקרן נס.

 

להצטרפות בעלי עסק  |  להורדת האפליקציה

פוטר.png
מטרונגב.jpg
הזירה.jpeg
Screenshot_3.png
60+
מוזיקה
STEM
היברידי
פסולת
וטרינרי
מדיה
רהט
תיירות
נגב מרקט
מטרו נגב
טכנולוגית
צוות חדשנות
12.png
11.png
13.png
bottom of page